خرید لامپ مناسب لوستر

یکی از مهم ترین آیتم ها در انتخاب نوع و اندازه لوستر، مقدار نوری است که توسط آن لوستر تولید شده و همیشه این سوال مطرح می شود که آیا این لوستر فضای ما را روشن خواهد کرد یا خیر ایا هنگام خرید لوستر باید به نوع لامپ ان نیز توجه شود یا خیردر ادامه به توضیح ی پیرامون این قضیه میپردازیم.

لوستر-که-روشن-کردن-یک-اتاق-در-یک-جنگل1

نوع لامپ و تعداد لامپی که روی لوستر نصب می شود بیشترین تاثیر را در این زمینه دارند و همین امر شناخت هر چه بیشتر انواع لامپ را ضروری تر می نماید در زیر به انواع لامپ های مورد استفاده در لوستر ها و مقایسه انواع آنها پرداخته ایم.

انواع لامپ لوستر و چگونگی انتخاب لامپ مناسب برای لوستر

لامپ های نصب شده روی لوستر های ال ای دی و اس ام دی ( led and smd chandelier)

الف)لامپ ال ای دی

دیود نورافشان(LED: Light-Emitting Diode) : یک قطعهٔ الکترونیک از خانوادهٔ دیودها است. LED های تک رنگ همانند بقیه دیودها دارای دو پایه آند و کاتد هستند. LED‌های چند رنگ دارای یک پایه مشترک (معمولا کاتد( و به ازای هر رنگ یک پایهٔ دیگر (معمولا آند) هستند.

این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها و عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

مزایا و معایب لامپ های ال ای دی(LED)

– طول عمر: اولین و مهم‌ترین پارامتر‌، طول عمر لامپ‌های LED می باشد لامپ‌های LED طول عمری بین 50 تا 60 هزار ساعت دارند. این طول عمر قابل مقایسه با طول عمر لامپهای دیگر نمی باشد. تعداد روشن و خاموش شدن در طول عمر این لامپ ها تاثیری ندارد در واقع می توان این لامپ ها را میلیون‌ها بار روشن یا خاموش نمود. مدت زمان یا طول عمر لامپ های ال ای دی به مدت زمان روشن ماندن آنها بستگی دارد.این در حالی است که عمر لامپ های رشته ای(لامپ 100) در اثر روشن و خاموش شدن های متوالی به سرعت کاهش پیدا می کند

– بازده نور بسیار بالا نسبت به لامپ های دیگر: از دیگر مزیتهای لامپهای LED می توان به بازده نوری بالای این لامپ ها اشاره کرد. به زبان ساده لامپ های ال ای دی 10 برابر توان مصرفی بازده نوری دارند ( یک لامپ ال ای دی 6 وات معادل 60 وات به شما نور خواهد داد)

نقطه ضعف: لامپ های ال ای دی به صورت ریسه و به شکل سری در لوستر ها استفاده می شوند و چنانچه یکی از لامپ ها با مشکل مواجه شود تمامی لامپ های موجود در آن ریسه روشن نخواهند شد.در ضمن تشخیص لامپ ال ای دی سوخته با چشم امکان پذیر نمی باشد

ب)لامپ های اس ام دی(smd)

نسل جدید لامپ های ال ای دی است که معمولا به صورت چندتایی کنار هم قرار داده می شود و معمولا به دو رنگ آفتابی و مهتابی هستند(این تعریف برای لامپ های SMD که روی لوستر های سقفی اس ام دی نصب می شوند صدق می کند)

تمامی خصوصیات لامپ های ال ای دی برای لامپ های اس ام دی نیز صادق است با این تفاوت که طول عمر لامپ های SMD بیشتر بوده و نور بیشتری را نیز برای شما فراهم می سازند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: